Jan na slovíčka

Jak se učit slovíčka?

Slovo není samo, tvoří věty
Je nesmysl učit se slovíčko samostatně, otrocky - anglické slovíčko-české slovíčko. To je dobré právě tak na zkoušení nebo pro krátkodobou paměť. Ale sotva se dostaneme k další lekci a dalšímu tématu, slovo z minulé lekce naučené bez souvislosti se z hlavy vypaří.

Slovní zásoba je důležitá
Jak chceme rozumět písničkám, filmům, mluvenému slovu, když neznáme základní slova, ze kterých jsou texty poskládané?
Slovíčka jsou to nejdůležitější - stavební kameny jazyka. Proto je dobré nepodceňovat je a učit se jich spíš víc, než míň.
I člověk, který tvrdí, že není nadaný na jazyky, se dokáže slovíčka naučit.

Jak na to?
Každému vyhovuje něco jiného, jeden univerzální návod neexistuje. Tady máte pár tipů, třeba si mezi nimi s dětmi vyberete tu "svou" metodu.

1. Názornost
Zapojte do učení co nejvíc smyslů. Hmat, čich, sluch, zrak, chuť. Přečtěte si slovo nahlas a zkuste ho najít ve své blízkosti. Slovíčka, která se učíme, patří mezi základní a jsou většinou velmi konkrétní. Učíme se o místnostech v domě? Projděte si ho a v každém pokoji nahlas řekněte, kde zrovna jste. I am in the bathroom. I am in the kitchen. Napište si slovíčka na papír a v každé místnosti dejte list na zem. Klidně na papíru skákejte, tancujte a vymyslete melodii na větu I am in the living room. Možná budete vypadat jako blázni, ale uvidíte, že si slovíčka (spojené přímo do věty, všimněte si!) snáz zapamatujete.
 

Chcete se naučit všechny věci ve svém pokoji? Kupte si samolepící papírky a všechny věci polepte. Na lampičku nalepte slovo MY WHITE LAMP, na postel nalepte THIS IS MY BED, na koberec WHAT A NICE CARPET! Jakoukoli větu nebo sousloví, ve kterém bude slovíčko, které se chcete naučit. Uvidíte, že když týden budete mimoděk chodit kolem lístečků, něco v hlavě určitě zůstane :)

2. Kreslení
Vezměte si velký papír a pastelky nebo obyčejnou tužku. Kreslete si slovíčka, která se učíte a pod obrázek napište anglické slovo (nebo klidně větu). Do slovníčků si klidně kreslete, vybarvujte, podtrhávejte a malujte. Udělejte si soubor listů a vytvořte si vlastní obrázkový slovník. Na každé straně jedno téma. To můžete doplňovat, když se v dalších lekcích naučíte další slova k tématu.

3. Popisujeme obrázky
Líbí se vám nějaký obrázek? Máte svůj oblíbený časopis? Popište ho v angličtině. K jednotlivým částem obrázku dopište slovíčko, které si najdete ve slovníku.

4. Kartičky
Pokud vám vyhovují kartičkové metody, používejte je! Vytvořte si kartičky z tvrdého papíru a na jednu stranu napište slovo v češtině, na druhou v angličtině (samozřejmě můžete opět kreslit nebo psát ve větách). Slovíčka, která zkoušíte a uhodnete - resp. znáte, dáte na jednu hromádku, slovíčka, která neznáte, na druhou. Tu pak zkoušejte tak dlouho, dokud nezmizí.
 

A nezapomeňte !!!

Nová slovíčka se učte postupně, stačí 7 – 10 každý den. Pokud se je učíte všechna najednou, budou se vám plést a nakonec je stejně zapomenete.

Slovíčka se učte max. 15 minut denně, bohatě to stačí.